Gay, Lezbiyen ve Biseksüel Gençler ve Aileleri

Gay, Lezbiyen ve Biseksüel Gençler ve Ebeveynleri İçin Gerçekler

Gay, lezbiyen veya biseksüel olup olmadığını merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Birçok genç bu soruyu kendilerine soruyor. Bu hayatın normal bir parçası.

Belki aynı cinsiyetten birine ilgi duyuyorsunuz ya da aynı cinsiyetten biriyle öpüştünüz veya başka bir cinsel ilişkide bulunmuş olabilirsiniz. Ancak cinsel davranış her zaman cinsel yönelim ile aynı değildir. Cinsel yönelim, büyüdükçe ve yeni şeyler yaşadıkça gelişir. Her şeyi anlamak zaman alabilir.

Bu yüzden emin değilseniz endişelenmeyin. Zamanla aynı cinsiyetten üyelere olan ilginiz artmaya devam ederse, bu kötü bir şey değil, sadece sizsiniz.

Kendiniz, arkadaşlarınız ve dünyadaki yeriniz hakkında daha fazla bilgi edinirken yararlı bilgiler bulmak için okumaya devam edin. Ayrıca ailenizin sizi daha iyi anlamasına yardımcı olabilecek bilgiler de vardır.

Cinsel yönelim nedir?

Birkaç tanım ile başlayalım.

Cinsel yönelim: Bir insanın aynı cinsiyetten bir kişiye veya farklı bir cinsiyete karşı cinsel ve/ya duygusal ilgi duyması durumu…
Düz (veya heteroseksüel): Karşı cinsiyetten insanlar için cinsel veya romantik duyguları olan insanlar. Erkekler kadınlardan etkilenir, kadınlar da erkeklerden etkilenir.
Gay (veya eşcinsel): Aynı cinsiyetten insanlar için cinsel veya romantik duyguları olan insanlar. Erkekler erkekleri cezbeder, kadınlar da kadınları cezbeder.
Biseksüel (veya bi): Hem erkek hem de kadınlar için cinsel ya da romantik duyguları olan insanlar.
Lezbiyen: Eşcinsel kadın.

Kim eşcinsel?

Bazı tahminler nüfusun yaklaşık % 10’unun eşcinsel olduğunu söylüyor. Her ırk, yaş, aile geçmişi ve vücut tipinde eşcinsel insanlar var. Sadece birine eşcinsel olduğunu bakarak söyleyemezsin. Bir erkeğin bazı kadınsı niteliklere sahip olması ya da bir kızın biraz erkeksi davranması, onun eşcinsel olduğu anlamına gelmez.

Ben normal miyim?

Eşcinsellik zihinsel bir hastalık değildir. Amerikan Psikiyatri Birliği, Amerikan Psikoloji Derneği ve Amerikan Pediatri Akademisi de dahil olmak üzere tüm büyük tıbbi organizasyonlar eşcinsellik bir hastalık veya hastalık değil, bir cinsel yönelim olduğu konusunda hemfikirdir.

Kimse bir insanın eşcinsel, biseksüel veya heteroseksüel olmasına neyin neden olduğunu bilmiyor. Muhtemelen birkaç faktör vardır. Bazıları biyolojik olabilir. Diğerleri psikolojik olabilir. Sebepler bir kişiden diğerine değişebilir. Gerçek şu ki, gey, biseksüel ya da heteroseksüel olmayı seçmiyorsunuz.

Bunun hakkında konuşmak

Kafanız karışıksa veya endişeleniyorsanız, duygularınız hakkında konuşmanız önemlidir. Konuşmak için güveneceğiniz birini bulun. Kolay olmayabilir ama sonunda yaparsanız daha iyi olur.

Aşağıdakiler, konuşmak isteyebileceğiniz bazı insanlar:

Ebeveynler
Yakın arkadaş veya aile üyeleri
Çocuk doktorunuz
Eşcinsel, lezbiyen veya biseksüel arkadaşlar
Bir öğretmen, okul danışmanı, antrenör veya diğer yetişkin mentoru
Yerel bir eşcinsel, lezbiyen ve biseksüel destek grubu

Eğer “dolabın dışına çıkma” ya da cinsel yönelimini başkalarına açıklama konusunda endişeleniyorsan, sorun değil.  Herkes eşcinselliği kabul etmez, bu yüzden bu bilgiyi paylaşmak sizin için zor olabilir. Bazı insanlar bunu yapmaya karar vermeden önce yıllarca bununla çabalıyor. Diğerleri cinsel yönelimlerini tüm yaşamları için bir sır olarak tutar.

Bu bilgiyi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanın en iyi zamanını yalnızca kendinizin kararlaştırabileceğinizi unutmayın. Hazır olmadan önce “açılma” için baskı hissetmeyin.

Aşağıdakiler karar vermenize yardımcı olabilecek bazı şeylerdir:

Başkalarından öğren. Diğer eşcinsel arkadaşlarınızla deneyimleri hakkında konuşun. Bu ne olacağını bilmenize yardımcı olabilir. Eşcinsel gençlik örgütleri de büyük bir destek kaynağı olabilir
Ailenize söylemek için iyi bir zaman ve yer seçin. Bu bilgi bir aile çatışması veya krizi sırasında ortaya çıkarsa, kabul edilmesi daha da zor olabilir.
Şok, inkar, öfke, suçluluk, üzüntü ve hatta reddetme gibi çeşitli reaksiyonlara hazırlıklı olun. Unutma, kimliğini kabul etmek için zamanın vardı. Ailenize ve arkadaşlarınıza da zaman verin. Açık, dürüst ve sabırlı kalmaya çalışın.

Ebeveynlere mesaj

Oğlunuz veya kızınızın gey, lezbiyen veya biseksüel olduğunu öğrenmek zor olabilir. Ebeveynler genellikle suçlu hisseder. Kendilerine “Buna neden olacak bir şey yaptım mı?” Gibi sorular soruyorlar. “Çocukken farklı bir şey mi yapmalıydık?” “Benim hatam mı?” Bu gibi sorular yaygındır, ancak yardımcı olmaz.

Çocuğunuzu reddetmek de iyi bir cevap değildir. Çocuğunuzun cinsiyeti ile ilgili olarak anlaşması çok zor olabilir. Ama aynı zamanda onu reddetmeniz de yıkıcı olabilir. Çocuğunuzun size çok ihtiyacı var!

Öyleyse derin bir nefes alın ve düşünün. Çocuğunuzun haberleriyle başa çıkmak için biraz zaman ayırın. Çocuğunuzun geleceği için hayallerinizi yeniden ayarlamanız gerekebilir.O hala sizin çocuğunuz ve sevginize ve desteğinize ihtiyacı var. Çocuğun eşcinsel olmayı seçmedi, lezbiyen,

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu