Hakareti normalleştirmek!

Merhabalar.. İlk cümleden bu yazının amacını belirtmek istiyorum çünkü bir takım sayfalarda sadece üç beş satır görülür ve yazının devamı merak edilmez, bu yazı bu yıl Türkiye’de düzenlenecek olan LGBTİ yürüyüşüyle alakalı; İğrenç cümleler istemiyoruz.

İğrenç cümleler diyorum çünkü ‘velev ki ibneyiz‘, ‘faşizme karşı bacak omuza‘, ‘dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa‘ gibi cümleler beni ve ‘LGBTİ‘ olan kimseyi ifade etmiyor.

Biz zaten kendi içimizde iyi kötü birbirimizi kabullenmiş insanlarız, önemli olan dışardan nasıl göründüğümüz. Pekala ben söyleyeyim, bu yürüyüşlerde tam da onların hakkımızda düşündüğü gibi görünüyoruz. Kendisine ‘ibne‘ diye hitap edilince gocunmayan, seks düşkünü, ciddiyetsiz…

Bazı kişiler diyor ki ‘ibne‘ kelimesini normalleştirmemiz gerek, evet normalleştirelim ama kendi üzerimizde değil, sizi bilmem ama ben ‘ibne‘ değilim, onların kafasındaki ‘ibne‘ figürü hiç değilim.

Avrupa bu yürüyüşleri en coşkulu şekilde kutluyor, bizde ‘ibne‘ onlarda ‘faggot‘, o yürüyüşlerde bir kere bile böyle bir kelimeyi normalleştirmeye çalıştıklarını görmedim, bu bir aşağılama cümlesidir, tıpkı bizdeki gibi.

Peki neden toplumun bize dayattıklarını sorgulamadan alıyoruz?

Bir de bunu kendi içimizde sindirip normalleştirme yoluna gidiyoruz? Bir şeyi farkına varmalıyız; onların dilinden konuşmak zorunda değiliz veya o aşağılayan güruha inmek zorunda değiliz..

Neden onlar çıkmıyor?

Ben kendime gay diyorsam onlarda bana gay demek zorunda bu kadar basit,  ki bize bir şey demelerine de gerek yok, bizler en başta insanız. Bu bir sıfat mücadelesi değil, bu bir hak ve farkındalık mücadelesi.

Bu tip sıfatlarla ön plana çıkmak yerine hakkımızı işçi bayramlarındaki işçiler gibi sloganlar atmalıyız, dikkat edin seksist değil. Şunu bir kere unutun, dünya yerinden falan oynamaz ibneler özgür olsa, bu bile tamamiyle yanlış bir algı oluşturuyor bizler hakkında..

Mesela özgürlük ne anlamda özgürlük?

Hayır biz özgürlük değil; anlayış, hoşgörü ve cinsel kimliğimiz yüzünden incitilmemek istiyoruz.

Çoğul konuşuyorum çünkü bu konuda uğraşan insanların asıl gayesi bu. Özgürlük derseniz geçen yıl yaşanan soyunma olayı özgürlük değil, mide bulandırıcılık, alçaklık.

Eğer bu yıl da o tip şeyler olursa ve medya bu konuda üzerimize gelirse bu yazı kanıt olsun; biz bu iğrenç insanlarla aynı safta değiliz, hiç olmadık.

O şahısların yaptığı hiçbir şeyle bizleri genelleyemezsiniz.

Sözün özü lütfen bu yılki yürüyüşte seksist ve ayrımcı bir dil kullanmayalım, o tuzağa düşmeyelim ve gerçekten onurlu bir şekilde yürüyelim.

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Kesinlikle katılıyorum kendimizi etiketlememiz kadar saçma bişe olamaz ki kullandığımız sıfatlar toplumda hakaret amacı güden bizim gibi renkli insanlara hiç yakışmayan şeyler.

  2. Sizlere göre ben heteroseksüelim ama homofobik değilim. İnsanlarımız maalesef ki her zaman ve her konu da olduğu gibi LGTB lilere karşı hep ön yargılı davranıyor. Aslında sizleri tanımaya çalışsalar anlamaya çalışsalar ne kadar güzel insanlar olduğunuzu anlayacaklar ama yönelim olarak değil tercih yapılmış olarak görüyorlar ve bu şekilde gördükçe de sizlere her zaman ön yargıyla bakacaklar. Kendinizi çok iyi ifade etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Ama bunu güzelce düzgünce, seks içerikli değil daha saygın bir şekilde yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Belki de o zaman sizleri daha iyi anlayabilirler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu