ABD’de Eşcinsel Hakları Hareketi

Eşcinsel Hakları Hareketi, eşcinselliğin suç olarak değerlendirilmesine yönelik çabaları sona erdirmek ve eşcinsellerin vatandaşlık haklarını korumak için örgütlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çağdaş eşcinsel hakları hareketi, 1969 Haziran’ında New York’da, polisin bir eşcinsel bara yaptığı baskınla sonuçlanan Stonewall isyanıyla başlamıştır. Daha sonraları, her iki tarafın da rıza gösterdiği eşcinsel ilişkiyi yasaklayan yasaların geri çekilmesi, konut edinme ve eleman çalıştırmada eşcinsellere getirilen yasakların kaldırılması ve eşcinsellerin, toplumu geri kalanı tarafından kabul görmesi için bazı sivil toplum örgütleri oluşturuldu. 90’ların başında 26 eyalette “fiili livata”yı (sodomy-ters ilişki) suç kabul eden yasalar geri çekilmişti. Eşcinselleri ayrımcılıktan koruyan bazı yasalar da yürürlüğe konuldu; ancak bu yasalar çoklukla yerel düzeyde kaldı: 1993 yılında sadece sekiz eyaletin tümünde bu yasalar geçerli kılındı. Bu tür yasalar, özellikle güçlü ve muhafazakâr dinî gruplarca engellenmeye çalışıldı. Bu grupların muhalefeti çoğu kez, eşcinsel haklarını gözeten hareketlerin geri çekilmesiyle sonuçlandı. 1993 yılında Amerika Savunma Bakanlığı Başkan Clinton’un talimatıyla orduda eşcinsellerin bulunmasına yönelik yasağı “eşcinsel etkinlik” yasağı olarak değiştirdi.

27 HAZİRAN 1969

Eşcinsellerin “koruyucu azizesi” Judy Garland, ölümünün ardından Westchester, New York’da gömüldü. O gece, gece yarısından sonra polis Greenwich Village’daki Stonewall Inn adlı eşcinsel barı basarak iki gece sürecek isyan hareketlerini başlatmış oldu.

29 EKİM 1969

Ulusal Zihin Sağlığı Enstitüsü, her iki tarafın da rıza gösterdiği eşcinsel ilişkiyi kanunsuz sayan Amerikan kanunlarının yasal olmadığını tavsiye eden bir karar aldı.

7 NİSAN 1970

En İyi Film Oskar’ı, iki erkek arasındaki cinsel ilişkiyi içeren ilk film olan Gece Yarısı Kovboyu’na (Midnight Cowboy) verildi.

25 HAZİRAN 1972

William Johnson, Birleşik İsa Kilisesi’nin açıkça eşcinsel olan ilk dinî lideri olarak atandı.

15 EKİM 1973

New York Şehri Sağlık Komisyonu eski başkanı Dr. Harold Brown Ulusal Gay Görevlendirme Gücü’nün (NGTF, daha sonraları NGLTF) oluşturulduğunu açıkladı.

3 TEMMUZ 1975

A.B.D. Vatandaşlık Hizmetleri Komisyonu eşcinsel kadın ve erkeklerin çalıştırılmalarına yönelik yasağını geri çekti.

8 EYLÜL 1975

Hava Çavuş Leonard Matlovich Time dergisine şu başlıkla kapak oldu: “Ben bir eşcinselim”.

10 ŞUBAT 1976

Gary Trudeau’nun Doonesbury adlı çizgi romanının Andy Lippincott adlı karakteri eşcinselliğini açıkladı. Çizgi romanı sayfalarında yayımlayan 450 gazeteden 5 tanesi, sözü geçen sayıyı Lippincott’un cinsel tercihini öne sürerek basmayı reddetti.

8 KASIM 1977

Harvey Milk, San Francisco Belediye Meclisine seçilen ilk açık eşcinsel oldu. Seçilenler arasında eski bir polis memuru olan Dan White da vardı.

7 KASIM 1978

California’lı seçmenler 6 sayılı teklifi (Briggs Önergesi) reddettiler. Önerge, devlet okullarında eşcinsel öğretmenlerin görev yapmalarını yasaklamayı teklif ediyordu.

27 KASIM 1978

Görevinden istifa eden San Francisco Meclis Üyesi Dan White, Belediye Başkanı George Moscone ve Meclis Üyesi Harvey Milk’i belediye sarayında öldürdü. White sekiz yıldan az bir cezaya çarptırıldı.

14 EKİM 1979

Washington’da yapılan ilk Ulusal Gay ve Lezbiyen Hakları Yürüyüşü’ne 100.000’den fazla kişi katıldı.

30 MAYIS 1980

Lise son sınıf öğrencisi Aaron Fricke, ancak bu yönde bir mahkeme kararı aldırdıktan sonra mezuniyet balosuna erkek arkadaşıyla katılabildi.

20 OCAK 1981

Ronald Reagan A.B.D.’nin 40’ıncı başkanı seçildi. Geriye doğru iki dev adım atıldı.

2 AĞUSTOS 1981

Daha reşit bile olmayan oğlu eşcinsel olduğu için evden kaçan Adele Star ve 24 anne-baba Lezbiyen ve Gay‘lerin Ebeveynleri ve Arkadaşları kuruluşunu (Parents and Friends of Lesbians and Gays) oluşturdular.

25 ŞUBAT 1982

Wisconsin, eşcinsel hakları doğrultusunda bir kanun çıkaran ilk eyalet oldu.

AĞUSTOS 1982

İlk Eşcinsel Olimpiyatları San Francisco’da yapıldı.

30 NİSAN 1983

New York Eşcinsel Erkekler Sağlık Krizi adlı kuruluşa para toplanması için 17.000’den fazla insan Madison Square Garden’a aktı.

14 TEMMUZ 1983

Massachusets vekili Gerry Studds, eşcinselliğini halka açıklayan ilk kongre üyesi oldu.

6 KASIM 1984

California’da West Hollywood şehri, sakinlerinin oy birliğiyle ayrı bir il olarak kuruldu ve beş eşcinsel üyeden üçü, yeni oluşturulan İl Belediye Meclisi’ne seçildi.

2 EKİM 1985

Rock Hudson, AIDS’in yol açtığı komplikasyonlardan dolayı hayatını kaybetti.

21 EKİM 1985

Suikastçı Dan White intihar etti.

30 HAZİRAN 1986

Anayasa Mahkemesi, Hardwick-Bowers davasında eyalet fiili livata yasalarının anayasaya uygunluğunu onayladı.

MART 1987

AIDS’le savaşım ve bu yöndeki federal hükümet fonlarının korunması için ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power – Gücün Açığa Çıkması için AIDS Koalisyonu) oluşturuldu.

11 EKİM 1987

Washington’da yapılan ikinci Eşcinsel Hakları Yürüyüşü, en büyük eşcinsel gösteri olarak tarihe geçti. Bu yürüyüşe 500.000’den fazla kişi katıldı. Aynı hafta sonu, yine Washington’da, Names Project (Adlar Projesi) olarak anılan hareket kapsamında işlenen AIDS Anma Yorganı halka gösterildi.

29 MART 1988

Ülkenin en köklü Katolik üniversitesi olan Georgetown, eşcinsel öğrenci gruplarından esirgediği mali desteği, kanuni mücadeleler sonucu sağlamak zorunda kaldı.

1 ARALIK 1988

Dünya Sağlık Örgütü ilk Dünya AIDS Günü’nü kutladı.

13 HAZİRAN 1989

Washington’da bulunan Corcoran Sanat Galerisi önceden planlanan Robert Mapplethorpe fotoğrafları sergisini iptal etti. Daha sonra Washington Sanat Projesi’nde sergilendiğinde, binlerce insan fotoğrafları görmek için kuyruklar oluşturdu.

AĞUSTOS 1990

Vancouver, Kanada’da düzenlene üçüncü Eşcinsel Olimpiyatları’nda 7.000’den fazla sporcu yarıştı.

27 EKİM 1990

Gay ve lezbiyenlerin A.B.D.’ne girmelerini engelleyen federal yasa, Kongre tarafından kaldırıldı.

29 EYLÜL 1991

California’nın Cumhuriyetçi valisi Pete Wilson, eşcinsel hakları yasa önergesini veto etti.

18 MAYIS 1992

Başkan adayı Clinton, Los Angeles’ta düzenlenen bir İnsan Hakları Fonu kampanyasında gay ve lezbiyenlerden oluşan topluluğa şöyle seslendi:”Benim geleceğe dönük bir görüşüm var; sizler bu görüşün bir parçasısınız”.

14 TEMMUZ 1992

Açıkça gay ve HIV+ olan başkanlık kampanyası görevlisi Bob Hattoy, New York’taki Ulusal Demokratlar Kongresi’nde bir konuşma yaptı. Tarihte bir ilk.

20 OCAK 1993

William Jefferson Clinton A.B.D.’nin 42nci başkanı olarak yemin etti. O gece, ilk kez düzenlenen Başkanlık Üçgen Balosu’nda gay ve lezbiyenler politik başarılarını kutladılar.

25 NİSAN 1993

Washington’da düzenlenen üçüncü yürüyüşe bir milyona yakın kişi katıldı. Yürüyüşte gay ve lezbiyenlere vatandaşlık haklarının verilmesi çağrısı yapıldı.

16 KASIM 1993

Columbia Bölgesi Yüksek Mahkemesi ordunun eşcinsellere yönelik yasağının anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Clinton yönetimi kararı bir üst mahkemeye götürdü.

25-26 HAZİRAN 1994

Binlerce gay ve lezbiyen New York’ta toplanarak Stonewall isyanının 25inci yıldönümünü andı.

eshcinsel.net – 2001

Devamı eklenecek…

lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun! lgbti.org'a Google News'te Abone Ol! İlk senin haberin olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu